Academy Governing Body

All academies within the Trust are governed by the L.E.A.D. Academy Trust Board and Members. The L.E.A.D. Academy Trust governance structure establishes clear lines of accountability, overview and scrutiny at three levels: The L.E.A.D. Academy Trust Members; the L.E.A.D. Academy Trust Board and its Committees; and the Academy Governing Body (AGBs).
 
The AGB meets formally three times each year (termly) and also meets informally each term through engagement meetings. The Trusts scheme of delegation, AGB terms of reference and articles of association can be accessed by the clicking the following link https://www.leadacademytrust.co.uk/about-us/governance. These key documents set out the function and role of the AGB.
Please find below details about this academy’s AGB membership, including the names, categories, responsibilities, pecuniary interests and terms of appointment for each member.
 

Name

Governor Status

How Appointed

Date of Appointment

Term of Office

Business Declared

Governance Role in other Educational Institutions

Attendance Academic Year 2018-19

Louise Pink

Headteacher

N/A

N/A

N/A

None

None

3/3

Jane Thomas

Staff Governor (Teaching)

Elected by Staff

12 November 2019

1 Year

None

None

N/A

Adam Sotheran

Parent Governor

Elected by Parents

1 April 2017 4 Years

None

None

2/3

Caron Britton

Parent Governor

Elected by Parents

5 March 2020

1 Year

None

None

N/A

Ed Wydenbach

Community Governor

Appointed by Trust

1 April 2017

4 Years

None

Chair of Minerva Learning Trust

3/3

Diane Talford

Community Governor

Appointed by Trust

1 April 2017

4 Years

Retired - 505 Owner of a Hairdressing Salon

None

2/3

 

Sharon Damms

Community Governor

Appointed by Trust

11 November 2019

1 Year

Agency Supply Teacher

Member of NASUWT

None

N/A

Rachel

Hodson

Parent Governor

Elected by Parents

1 April 2017 

Resigned 13 March 2020

None  None 3/3

Greg Watts

Community Governor

 

Appointed by Trust

1 April 2017

Resigned 13 October 2019

None

None

0/3

Christine Titmuss

Community Governor

Appointed by Trust

1 April 2017

Resigned 31 July 2019

None

None

0/3

Academy Governing Bodies: Terms of Reference and Delegations